A kovácshidai horgásztavak horgászrendje

Pergetős horgász a tóparton.

Érvényes 2023. január 1-től a 2023 horgászévre a felsorolt, horgászszervezet által horgászati célra hasznosított halgazdálkodási vízterületre:

Szödönyi-tó - 02-050-1-1

Kertalja-tó - 02-049-1-1

Új-tó - 02-051-1-1

Általános szabályozási előírások

A horgász a horgászat megkezdése előtt köteles megismerni és a horgászat során  betartani a halgazdálkodásról és a hal védelméről szóló 2013. évi CII. törvény (Hhvtv.)  és a végrehajtására kiadott 133/2013. (XII.29.) VM rendelet (Vhr.) rendelkezéseit,  valamint az Országos Horgászrend és a helyi horgászrend szabályait. 

A horgász jogosult a Halgazdálkodó vízterületein (Szödönyi tó, Kertalja tó, Új tó )  horgászni. 

A horgászat gyakorlásának alapvető feltételei közé tartozik az érvényes  horgászokmányok megléte és azok a horgászhelyen történő mindenkori biztosítása. 

A területi jegy vásárlásával a horgász polgárjogi szerződést is köt a jegy kiadójával, s  ennek keretében hozzájárul adatai hatályos jogszabályoknak megfelelő, célhoz kötött  kezeléséhez. 

A területi jegy kiadójának előírása esetén a horgász köteles a területi jegy  elidegeníthetetlen mellékleteként a helyi horgászrendet, vagy annak kivonatát magánál  tartani, illetve online vásárlás esetén a területi jegyet és a horgászrendet kinyomtatás  nélkül egy arra alkalmas készülék (pl. tablet, okostelefon) képernyőjén a horgászat  időtartama alatt ellenőrzésre bemutatni. 

A halgazdálkodási vízterületen a hal annak jogszerű kifogásával és a zsákmány fogási  naplóban történő rögzítésével kerül a horgász birtokába. A rögzítés kizárólag a  naplóban meghatározott módon történhet. A halgazdálkodásra jogosult a hal elviteléért  külön ellenértéket – ide nem értve a többletelvitel lehetőségéért előre megváltott  kiegészítő jegyet – nem állapíthat meg. 

Felnőtt, ifjúsági és kedvezményezett horgász egyszerre két készséggel, botonként két horoggal horgászhat. Gyermekhorgász egy készséggel, azon egy horoggal horgászhat.  Szabványos méretű csalihal fogó háló használata megengedett.(1 nm) 

A területhasználatra és környezetvédelemre vonatkozó előírások

A horgászhelyen, illetve a horgászat során a természet védelmének szabályai  értelmében a horgászati tevékenységen túl tilos a helyi élővilág állapotának,  minőségének bármilyen megváltoztatása, zavarása, a víz szennyezése és a szemetelés  bármilyen változata. A természeti és az épített környezet megóvása, a tisztaság fenntartása  a használók kötelessége, kártérítési felelősség vállalása mellett. 

Rendkívüli időjárás, árvízi készültség vagy védekezés, valamint egészségügyi,  környezetvédelmi, halegészségügyi veszélyhelyzet, halpusztulás esetén jogszabály,  üzemeltetési szabályzat vagy hatósági határozat érvényesítése okán, továbbá a horgászrend  időszaki, hirdetményi módosítása esetén (verseny, munkavégzés) a halgazdálkodásra  jogosult a horgászatot, vagy annak módját átmenetileg korlátozhatja. E korlátozás lehet  általános, vagy csak meghatározott idősávra, területre kiterjedő. 

A horgász halpusztulás, víz- és környezetszennyezés észlelését köteles a halőr vagy a  halgazdálkodásra jogosult felé azonnal bejelenteni.  

A vízminőség védelme érdekében csak megfelelő minőségű (nem romlott) és a  szükséges mennyiségű etetőanyag, csaliféleség használható fel. A halgazdálkodási  hasznosító egyes etetőanyagok, csaliféleségek használatát korlátozhatja vagy megtilthatja. 

Mások zavarása, a túlzott zajkeltés minden formája tilos. Nyilvánvaló alkoholos befolyásoltság  vagy bódult állapot esetén a horgászat folytatása nem lehetséges. Ebben az esetben a  hivatásos halőr jogosult hatósági intézkedés kezdeményezésére. 

Tüzet gyújtani csak az arra vonatkozó szabályok betartásával, az e célra kiépített tűzrakó  helyeken lehetséges, ha tűzgyújtási tilalom nem került elrendelésre. Élő faanyag tűzrakásra  nem használható. A tűzterekbe szemét nem helyezhető el, ott el sem égethető. Távozáskor  biztosítani kell a tűz eloltását.  

A kiépített partvédő kövezés, védmű nem bontható meg, a kövek ideiglenesen sem hordhatók  el. A természeti értékek károsítása szigorúan tilos. 

A vízparton, horgászterületen elhelyezett padcsoportok, esőbeállók, stégek és kikötői  műtárgyak, egyéb berendezési tárgyak rendeltetésszerű használata, állagmegóvásának  elősegítése a mindenkori használók kötelessége. 

Speciális horgászrendi előírások 

Ha a halgazdálkodási hasznosító külön, a horgászatra engedélyezett időszakokat  határoz meg azokat köteles a HHR vagy HRK keretében feltüntetni. A napi területi jegyek  érvényessége kizárólag ezen időszakokon belül értelmezendő (kivétel a 24 órás  sporthorgászatra jogosító területi jegy mely a megváltás idejétől számított 24 órára  érvényes. Az egyesület rendes tagjára a nyitvatartási idő nem vonatkozik, számukra  folyamatos horgászidő biztosított.

Partról mindhárom tónak csak a Halőrház felé eső oldala horgászható. A Kertalja tavon,  a kijelölt madárvédelmi területen, melyet kíméleti terület tábla jelez, március 1.-től augusztus  31.-ig, valamint a gátakon egész évben horgászni tilos. A partokon és a vizekben felállított tiltó  és korlátozó táblák hatályát mindenkor figyelembe kell venni 

Tavainkon tiltott az élő és döghalas pergetés, cincálás, mártogatás, kuttyogatás és a hármas  horog használata, (kivéve a hármas horoggal szerelt műcsalis horgászat) 

A szerelékek behordása, a halradar, és etetőhajó használata a Kertalja és az Új tavakon nem  megengedett illetve a ragadozó halak horgászatára alkalmas szerelékek behordása  mindhárom tavon egyaránt tilos! 

Etetőhajó használata sporthotgászati céllal a Szödönyi tavon használható.( bejelentkezéskor  az erre rendszeresített beíróba kell regisztrálni) Etetőhajós horgászat során hal nem tartható  meg. 

A pergető módszer az Új tavon és a Kertalja tavon megengedett (partról és csónakból is, a  tagokra vonatkozó horgászati időn belül, napijegyes horgászoknak pedig csak nappali  nyitvatartási időben). Pergető módszer csak sporthorgászati céllal megengedett, pergető  módszerrel fogott halat megtartani nem lehet. Pergető módszer alkalmazása során más  módszer (felszerelés) nem használható. 

Bármilyen pergető horgászmódszer a Szödönyi tavon tilos! 

Versenyek idejére a vezetőség fenti tilalmak, valamint a mennyiségi és méretkorlátozások alól  ideiglenes felmentést adhat. 

A nagytestű halak védelme érdekében pontymatrac/pontybölcső használata kötelező.

Méretkorlátozások

Halfaj
Legkisebb elvihető méret
Legnagyobb megtartható méret
Balin
45 cm
75 cm
Csuka
45 cm
75 cm
Süllő
45 cm
75 cm
Ponty
30 cm
55 cm
Harcsa
60 cm
Ø
Amur
Ø
Ø
Dévérkeszeg
Ø
30 cm

Koi ponty és a compó mérettől függetlenül nem tartható meg! 

A korlátozás alá eső halakat kíméletes horogszabadítás után haladéktalanul vissza kell  helyezni a vízbe. A ponty esetében fajlagos tilalmi idő nincs, az összes többi fogható halra az  OHR-ben meghatározott tilalmi idők és méretkorlátozások (a táblázatban fel nem sorolt  halfajokra) vonatkoznak. 

Éves területi jegyek (csak BCM HE rendes tagok által válthatók): 

1-es engedéllyel (65 év feletti sporttársak) évente: 

19 db békés „nemes” hal (ponty, amur), 16 db ragadozó (süllő, csuka, balin, harcsa) 40 kg  egyéb hal. 

2-es engedéllyel évente: 

28 db békés „nemes” hal (ponty, amur), 21 db ragadozó (süllő, csuka, balin, harcsa) 50 kg  egyéb hal. 

Naponta mindkét éves felnőtt területi engedéllyel legfeljebb 5 db „nemes” hal tartható meg,  amiből legfeljebb 3 db tartozhat ugyanahhoz a fajhoz, de legfeljebb 2 db lehet ragadozó,  valamint 4 kg egyéb hal. 

Hetente mindkét éves felnőtt engedéllyel legfeljebb 6 db „nemes” hal tartható meg, amiből  legfeljebb 3 db tartozhat ugyanahhoz a fajhoz, valamint 4 kg egyéb hal. 

Ifjúsági és kedvezményes területi engedéllyel évente: 

13 db békés „nemes” hal (ponty, amur), 10 db ragadozó, valamint 25kg egyéb hal. 

Naponta ifjúsági és kedvezményezett éves területi engedéllyel legfeljebb 2 db „nemes” hal  tartható meg, amiből legfeljebb 1 db lehet ragadozó, valamint 2 kg egyéb hal. 

Hetente ifjúsági és kedvezményezett éves területi engedéllyel legfeljebb 3 db „nemes” hal  tartható meg, amiből legfeljebb 2 db lehet ragadozó, valamint 4 kg egyéb hal. 

Gyermek területi engedéllyel: Naponta legfeljebb 2 kg, évente legfeljebb 20 kg egyéb hal  tartható meg.  

Teljes napijeggyel: 2 db „nemes” hal, melyből 1 db lehet ragadozó, valamint 3 kg egyéb hal. 

Éjszakai napijeggyel („ÉNJ”): Elvihető: 2 db „nemes” hal, melyből 1 db lehet ragadozó,  valamint 3 kg egyéb hal. (éjszakai napijegyes horgászat csak BCM HE rendes tagjával együtt  lehetséges) 

Az „ÉNJ” a normál nappali nyitvatartási horgászidőn kívüli időszakban történő horgászatra  jogosít (csak felnőttek részére adható) 

Délutáni („fél”-) napijeggyel: Elvihető: 1 db „nemes” hal, valamint 2 kg egyéb hal. Ez a jegytípus az adott naptári nap déli 12:00 órája után váltható. 

Ifjúsági napijeggyel: Elvihető:1 db „nemes” hal, valamint 2 kg egyéb hal. Gyermek napijeggyel: Elvihető: 2 kg egyéb hal 

Sporthorgász 24 órás jeggyel  

Sporthorgász-napijeggyel mindhárom tavon engedélyezett a horgászat. Hal nem vihető el!

Az egyesület tulajdonát képező csónak bérlőjének vízre szállás előtt meg kell győződni a  csónak és az evező épségéről, a rögzítéshez szükséges eszközök meglétéről. A horgászat  végeztével a csónakot a parti kikötési pontokhoz biztonságosan rögzíteni kell, belsejét ki kell  takarítani, az evezőt le kell adni a Halőrnek. A csónak állagában okozott károk helyreállításáért  a bérlő teljes anyagi felelősséggel tartozik. 

Az egyesületi tulajdonban lévő csónakok műszaki állapotáért a Horgászegyesület felel, viszont  mentőmellényt nem biztosít, az a bérlő felelőssége. 

A csónakhasználatból származó vagy annak során bekövetkező balesetekért a  Horgászegyesület nem felelős. 

A csónakos horgász közlekedése során is köteles a parti horgászat zavartalanságát  biztosítani. Csónakkal parti helyhez állni vagy oda kikötni szigorúan tilos! 

Az Egyesület csónakjait éjszaka valamint a mindenkori nyitvatartási időn kívül tilos használni Az Egyesület rendes tagjai mind három tavon horgászhatnak éjszaka is csónakjaikból.  

A horgászat során a hely jelölésére használt eszközöket, tárgyakat a horgászat  befejezése után a vízből minden esetben el kell távolítani. 

A horgászhely (csónak esetében a partról is jól látható), folyamatos megvilágítása az  éjszakai horgászat teljes időtartama alatt kötelező, kivételt képeznek a közvilágítással  érintett parti horgászhelyek. 

A drótszák, valamint épített fém haltároló (ketrec) használata hal tartására tilos. Ragadozóhal-horgászatnál az indokolatlan nyeletés tilos. 

A háromágú horog, vágóhorog használata tilos.  

A horgászat során a bevetett horgászkészségeket őrizetlenül hagyni, vagy azok  felügyeletét másra bízni tilos. Őrzöttnek, illetve felügyeltnek minősül a horgászkészség, ha  a horgász vizuális kapásjelző esetén haladéktalanul, hangjelzéses kapásjelző esetében az  észleléstől számított legrövidebb időn belül bevághat, illetve megkezdheti a hal fárasztását. 

A kifogott hal tetszőleges megjelölése, csonkítása tilos. 

A horgász egyéni felelőssége a választott célhalaknak megfelelő, halkíméletet is  biztosító horgászeszközök és horgászfelszerelések alkalmazása, a horgászat teljes  időtartama során a horgászatra alkalmas fizikai állapot fenntartása. 

A megtartani nem kívánt halakról terítékfotó csak kivételes esetben, a horgászversenyek  mérlegelésekor, illetve egyedi halgazdálkodási hasznosítói engedéllyel készíthető. 

A visszaengedéskor a halat csak akkor szabad elengedni, ha az már az egyensúlyi helyzetét  önerőből fenn tudja tartani, valamint mozgása (szabadulási reflex) beindult. 

A szabályosan kifogott és így megtartható halak cseréje, a vízparton, horgászhelyen  belüli átadása és ajándékozása, valamint a kifogott hal értékesítése tilos. Cserén azt kell  érteni, amikor a hal már szákba (ragadozó esetén szájbilincsre) került és azt a horgász a  horgászhelyén a később kifogott halra kívánná átcserélni. Átadáson ingyenes halátadás  értendő egy másik, szintén horgászati jogosultsággal rendelkező személy részére.  Ajándékozáson egy horgászati jogosultsággal nem rendelkező személy részére történő  átadás értendő. Értékesítésen a hal ellenérték fejében történő átadása értendő, az átvevő  személyétől függetlenül.

A kiemelt szabályszegési cselekmények és irányadó szankcióik

A halgazdálkodási hasznosító esetében a HHR, HRK jogszerű elkészítésével, alkalmazásával  kapcsolatos ügyekben a MOHOSZ vagy a halgazdálkodási hatóság jár el. 

A horgász a területi jegy jogosultjaként a horgászat megkezdésével elismeri a  horgászatra vonatkozó országos és helyi szabályok ismeretét és vállalja azok  maradéktalan betartását. Tudomásul veszi, hogy a) köteles a halőri intézkedések  betartására, az ellenőrzés során az együttműködésre, b) róla – külön jogszabályi  előírások figyelembevételével – a hivatásos halőr kép-, video-, hangfelvételt készíthet,  c) jogosulatlan horgászattal, halászattal kapcsolatos bűncselekmény, a területi jegy  hatálya alá tartozó vízterületeken elkövetett szabálysértés kapcsán kiszabott,  véglegessé vált (jogerős) halgazdálkodási hatósági bírság, vagy eltiltás esetén, illetve  a helyi horgászrendben meghatározott, bizonyított szabályszegési esetekben a területi  jegye visszavonásra kerülhet, illetve a területi jegy váltásától a maximum 5 évre  eltiltható. 

A területi jegy visszavonását és a vásárlástól való eltiltást megalapozó kiemelt  cselekmények és az eltiltás mértéke  

Horgászattal, halászattal kapcsolatos bűncselekmény (pl. nagy értékű lopás, orvhalászat, állatkínzás) elkövetése
3-5 év
Halőri intézkedés végrehajtásának megtagadása, akadályozása
Felső méretkorlátozás feletti hal élő állapotban történő elszállítása vagy annak kísérlete
Eltiltás alatt álló személy jogosulatlan horgászata
1-5 év,  de legalább az eltiltás idejének a  duplája
Felső méretkorlátozás megsértése
1-5 év
Darabszám korlátozás megsértése
Bármilyen horgászattal kapcsolatos adatszolgáltatásnál valótlan személyi adat közlése, rögzítése, horgászokmány meghamisítása, azon a személyi adatok módosítása
Halgazdálkodási hatóság által megállapított szabálysértés az itt külön nem nevesített cselekmények esetében
1-3 év,  de legalább az eltiltás ideje
Hal jelölése, csonkítása
1-3 év
A fogási napló vezetési szabályainak megsértése (beírt adatok meghamisítása, változtatása, hal beírásának elmulasztása)
Tilalmi idővel védett, vagy jogszabály által védettnek nyilvánított, illetve nem fogható hal megtartása
Alsó méretkorlátozás megsértése
Méretkorlátozással védett hal élő állapotban történő elszállítása vagy annak kísérlete
Egyéb, az Országos Horgászrend keretében rögzített tilalom megsértése
3 hónap - 1 év
Egyéb, az Országos Horgászrend szabályain túli, a halgazdálkodásra jogosult által a helyi horgászrend keretében meghatározott szabályszegés

A HHR és HRK keretében a területhasználatra, az egyes szolgáltatások igénybevételére, a  természet- és környezetvédelemre vonatkozó és a horgászetikára vonatkozó tilalmi előírások  megszegése esetén a visszavonás, eltiltás alkalmazása halgazdálkodási hasznosítói  mérlegelés kérdése azzal, hogy az „Egyéb, az OHR keretében rögzített tilalom megsértése”  vagy az „Egyéb, az OHR szabályokon túli, a helyi horgászrend keretében a halgazdálkodásra  jogosult által meghatározott szabálysértés” alapján megindított halgazdálkodási hasznosítói  eljárás indokolt esetben nem helyettesíti szakhatósági eljárás, vagy feljelentés  kezdeményezését. 

A halgazdálkodási hasznosítói eljárásoknál a döntésre jogosult a szabályszegés összes  körülményének ismeretében, az itt megállapított keretek között dönt az eltiltás mértékéről. 

Az egy horgászat alkalmával elkövetett több önálló szabályszegés esetén a cselekményekre  kiszabható eltiltások időtartama összeadódik, de az eltiltás maximum 5 év lehet.

Amennyiben egy horgász egy szabályszegés elkövetése és szankcionálása után újra elköveti  bármelyik szankcionált cselekményt, a második alkalommal az eltiltás az itt szabályozottak  duplájára, de maximum 5 évre emelkedik. 

Amennyiben egy horgász a korábbi eltiltástól számított 3 éven belül újabb szabályszegést  követ el, az eltiltás mértéke legalább 2 év, de maximum 5 év lehet. 

A visszavonásra, illetve a területi jegy váltásától való eltiltásra minden esetben a tényállást és  a horgászrendi hivatkozást, valamint az eltiltás időtartamát tartalmazó hivatalos  halgazdálkodási hasznosítói döntéssel és az erről szóló értesítéssel kerülhet sor. 

A halgazdálkodási hasznosítói visszavonás és az eltiltás nem helyettesíti, de nem is követeli  meg a horgászegyesületi fegyelmi szabályzatokban meghatározott eljárásokat,  jogkövetkezményeket. 

Záró rendelkezések

A területi jegy kiadója, illetve a halgazdálkodási hasznosító horgászszervezet,  mint jogi személy az általa kezelt területeken bekövetkezett balesetekért és  károkért felelősséget nem vállal, egyben kártérítési kötelezettségét kizárja. Az érvényes Magyar Horgászkártyához kapcsolódó horgász balesetbiztosítás  feltételeiről a MOHOSZ ad tájékoztatást. 

A horgászok a vízparton, horgászterületeken elhelyezett berendezési tárgyakat,  horgászati- és vízilétesítményeket kizárólag a saját felelősségükre használhatják. Az itt nem szabályozott egyéb kérdésekben a Polgári Törvénykönyv, a horgászatra, a  halgazdálkodásra, a hal védelmére, a környezet- és természetvédelemre, valamint a  rendészeti tevékenységre vonatkozó jogszabályok és MOHOSZ szabályozások,  továbbá az egyesületi fegyelmi szabályzatok előírásai és rendelkezései az irányadók. 

Kelt: 2022 12 12.

Napijegyek, horgászengedély

Válogass napijegyeink és sportjegyeink közül vagy válts horgászengedélyt nálunk kedvező áron!

Jegyek és engedélyek

Horgászati szezonok,
halőrház nyitvatartás

Szezon
Időszak
Nyitvatartás
Tavasz
március 1-től április 30-ig
6.00-18.00
Nyár
május 1-től augusztus 31-ig
6.00-20.00
Ősz
szeptember 1-től október 31-ig
7.00-18.00
Tél
november 1-től február 28-ig
7.00-16.00